BIZNES MIKROLIŚCI · DECYZJA
Czy certyfikacja ekologiczna opłaca się przy mikroliściach? Opłaty, premia, zwrot. Napraw to już od 3 $ miesięcznie.
Certyfikacja nie zmienia tego, jak uprawiasz. Zmienia to, co wolno Ci wydrukować i kto może od Ciebie kupić. To więc pytanie arytmetyczne, a nie rolnicze: ile kosztuje w opłatach i w godzinach, ile zwraca premia i jak szybko te dwie liczby się spotykają.
Kupujesz prawo do słowa, a nie praktykę
Większość producentów zadających to pytanie już gospodaruje tak, jak opisuje to standard. Bez herbicydów. Bez syntetycznych nawozów. Czyste nakłady. W dniu, w którym przychodzi decyzja, nic w pomieszczeniu nie musi się zmienić.
Zmienia się słownictwo, którego wolno Ci używać publicznie, i drzwi, które to słownictwo otwiera. Bez certyfikatu możesz opisać własnymi słowami, jak uprawiasz, ale nie możesz użyć słowa chronionego ani znaku USDA Organic na opakowaniu, banerze, stronie ani w cenniku. Z certyfikatem możesz, a grupa kupujących wcześniej nieosiągalnych staje się kimś, komu możesz złożyć ofertę.
Postaw więc pytanie tak, jak postawiłby je kupujący. Który z moich klientów o to poprosił? Jeśli uczciwa odpowiedź brzmi żaden, wyceniasz opcję na przyszłe kanały, a nie rozwiązujesz bieżący problem. To nadal uzasadniony zakup. Po prostu inny, i zasługuje na inne wyliczenie.
Ile kosztuje w opłatach
Certyfikacja oznacza tutaj Krajowy Program Ekologiczny USDA (USDA National Organic Program), prowadzony przez jednostki certyfikujące akredytowane przez USDA. Opłaty różnią się między jednostkami certyfikującymi i skalują się do przychodu brutto, więc farma robiąca 90 tac tygodniowo i farma robiąca 900 nie płacą tyle samo. Poniższe przedziały są reprezentatywne dla małej produkcji mikroliści poniżej dwustu tac tygodniowo.
| Pozycja | Kwota | Uwagi |
|---|---|---|
| Opłata za wniosek | $200 do $400 | Jednorazowa, płatna przy złożeniu |
| Opłata za pierwszy rok | $500 do $1,100 | Skalowana do przychodu brutto |
| Dojazd na wizytację | $0 do $150 | Część audytorów fakturuje dojazd, część bierze go na siebie |
| Razem pierwszy rok | $700 do $1,650 | Przed jakimkolwiek zwrotem |
| Zwrot z programu dopłat | do -$750 | 75 procent wydatku, z limitem $750 |
| Netto pierwszy rok | $300 do $900 | Tyle większość małych farm faktycznie oddaje |
| Odnowienie roczne | $400 do $900 | Przed zwrotem |
| Odnowienie netto | $150 do $300 | Po zwrocie, od drugiego roku |
Program dopłat to pozycja, którą większość nowych producentów pomija całkowicie. Chodzi o Program Dopłat do Kosztów Certyfikacji Ekologicznej USDA (USDA Organic Certification Cost Share Program). Wniosek składa się po fakcie w stanowym departamencie rolnictwa, gdy istnieje już decyzja i dowody wpłat, a zwrot zwykle przychodzi w ciągu sześćdziesięciu dni. Pominięcie go mniej więcej podwaja Twój koszt pierwszego roku, co czyni z niego najdroższy kawałek biurokracji, o którym nikt nie mówi.
Do tej kolumny należy jeszcze jedna liczba, o której łatwo zapomnieć: odnawianie trwa wiecznie. To abonament, a nie zakup. Każda farma robiąca to wyliczenie powinna zestawiać roczne $150 do $300 z roczną premią, a nie jednorazową opłatę z jednorazowym zyskiem.
Ile kosztuje w godzinach
Opłaty to widoczna połowa. Drugą połową jest Twój czas, a producenci systematycznie zapominają go wycenić, bo nie przychodzi za niego żaden rachunek.
Sam wniosek to największy pojedynczy blok: napisanie planu, zebranie materiałów, obsłużenie pytań, które wracają. Potem ustawia się to w nawyk utrzymaniowy mierzony w minutach dziennie, a nie w projekt. Ale pierwsze podejście to realna praca i ląduje na tych samych wieczorach, które miałeś przeznaczyć na coś innego.
Wyceń to więc tak, jak wyceniłbyś każdą robotę, za którą inaczej zapłaciłbyś komuś innemu. Weź swoją stawkę godzinową, bądź uczciwy co do wieczorów i dodaj to do kolumny opłat, zanim porównasz ją z premią. Producenci, którzy pomijają to wyliczenie, to ci, którzy w połowie drogi dochodzą do wniosku, że cała rzecz jest złym interesem. Może wcale nie jest. Po prostu policzyli tylko jedną jej stronę.
Jest też fakt, który to równoważy. Prawie cała ta praca to ewidencja, której i tak potrzebowałeś. Farmy, dla których proces jest bezbolesny, to te, które z własnych powodów już zapisują, co wysiewają i co sprzedają, a dla nich wydatek to niemal same opłaty.
Ile ta premia jest naprawdę warta
Liczba jest stabilna od lat i niewiele się zmienia między regionami: 25 do 40 procent powyżej konwencjonalnej w detalu, 15 do 25 procent w hurcie.
Etykieta zarabia najwięcej w detalu, bo kupujący przy stole pełnym podobnie wyglądających opakowań podejmuje decyzję w kilka sekund, a to słowo argumentuje za Ciebie. Hurt płaci cieńszą premię, ale kupuje wolumen, i to ta strona, gdzie certyfikacja częściej decyduje o tym, czy w ogóle złożysz ofertę, niż o tym, jaką ofertę złożysz.
W microGREEN FX arytmetyka była prosta. Przy 90 do 120 tacach tygodniowo średnia premia bliska 30 procent dołożyła mniej więcej $1,200 miesięcznie dodatkowego przychodu, od razu, na tej samej uprawie prowadzonej tak samo. Koszt netto pierwszego roku spłacił się w 8. tygodniu.
Przelicz własną wersję tego wiersza, zanim złożysz wniosek. Weź swój bieżący miesięczny przychód brutto, dodaj 25 procent do części detalicznej i 15 procent do części hurtowej, a potem porównaj pełny rok tego z opłatą netto pierwszego roku. Odpowiedź będzie oczywista w którąkolwiek stronę, i będzie to Twoja odpowiedź, a nie moja.
Którzy klienci wymagają jej przed zakupem
To ta część, która rozstrzyga sprawę u większości producentów, i nie ma nic wspólnego z premią.
- Hurt spożywczy. Najtwardszy wymóg ze wszystkich. Kupujący prowadzą teczkę zgodności na każdego dostawcę, a linii bez certyfikatu często nie da się w ogóle wprowadzić. Miejsce na półce przychodzi zwykle razem z papierami, a nie przed nimi.
- Restauracje, które piszą to słowo w menu. Ich deklaracja opiera się na Twojej. Kucharz, który ją składa, potrzebuje dostawcy zdolnego przedstawić dokument, bo ryzyko siedzi po stronie kuchni.
- Odbiorcy instytucjonalni i kontraktowi. Szkoły, szpitale i firmy cateringowe działają według zasad zakupowych napisanych przez kogoś, kto nigdy nie odwiedza farmy. Albo pole zostaje odhaczone, albo oferta nie przechodzi dalej.
- Pośrednicy i centra dystrybucji żywności. Wielu prowadzi mieszany asortyment i łączy w certyfikowaną linię wyłącznie certyfikowany towar, co zamienia Twój certyfikat w ich pozycję w ofercie.
- Kupujący na targu. Wyjątek. Rzadko pytają, oceniają Cię osobiście i decydują, a dobra rozmowa przy stoisku wykonuje sporą część tej samej pracy.
W microGREEN FX dwóch największych klientów restauracyjnych i klient z hurtu spożywczego w ogóle by bez niej nie kupili. To jest prawdziwy próg: nie dodatkowe centy na opakowaniu, tylko to, czy największe zamówienia na Twojej liście są dla Ciebie prawnie dostępne.
Komu jeszcze się nie opłaca
Są sytuacje, w których rachunek wychodzi przeciwko certyfikacji, i żadna z nich nie dotyczy tego, jak dobrze uprawiasz.
Pierwsza to farma sprzedająca wyłącznie przez stół. Kiedy każdy dolar przychodzi od ludzi, którzy znają Twoje nazwisko, premia jest realna, ale przychodzi powoli, opakowanie po opakowaniu, a roczne odnowienie wychodzi z cienkiej marży. Nie ma pośpiechu. Klienci, którzy kupują z zaufania, nie czekają na dokument.
Druga to farma, która zaraz się przeprowadza. Certyfikacja idzie za firmą i za przestrzenią, w której się odbywa, więc certyfikowanie pomieszczenia, z którego wyprowadzasz się w ciągu dwunastu miesięcy, znaczy zapłatę za tę samą pracę dwa razy.
Trzecia to farma, której plan rozwoju nie przechodzi przez żaden kanał, który jej wymaga. Jeśli najbliższe dwa lata to więcej dni targowych i więcej abonamentów dla gospodarstw domowych, te pieniądze kupują nieco lepszą cenę, a nie nowe drzwi, a lepszą cenę da się kupić taniej.
Nic z tego nie jest wyrokiem na producenta. To wyrok na miks kanałów w tym konkretnym roku, a miksy się zmieniają. Prowadź swoje zapisy, obserwuj, którzy kupujący zaczynają pytać, i certyfikuj się w tym miesiącu, w którym któryś z nich postawi to jako warunek. To decyzja o tym, gdzie sprzedajesz, nigdy o tym, czy jesteś gotowy.
Co etykieta zmienia w tym, jak traktuje Cię kupujący
Premia to efekt oczywisty. Subtelniejszy pokazuje się w negocjacjach.
Producent bez certyfikatu argumentuje smakiem, świeżością i historią farmy. To prawdziwe atuty i są zarazem całkowicie subiektywne, co znaczy, że każda rozmowa o cenie zaczyna się od zera. Producent z certyfikatem jest kupowany jako kategoria. Rozmowa jest krótsza, liczba twardsza, a porównanie idzie z innymi certyfikowanymi dostawcami, a nie z najtańszą rzeczą na aucie.
Przenosi też ryzyko. Twój certyfikat to dokument, który kupujący wyciąga, gdy ktoś podważy jego deklarację, więc zdejmujesz mu coś z listy zmartwień. Kupujący płacą za to trochę, a co ważniejsze, zostają. Odejście od dostawcy, który już jest w teczce zgodności, kosztuje ich pracę, a to cicha forma lojalności, którą dostajesz za darmo.
Dlaczego wnioski grzęzną
Prawie nigdy z powodu tego, jak prowadzona jest uprawa. Wnioski grzęzną, bo dowodu nie było w dniu, w którym o niego poproszono. Papiery, których nikt nie zebrał. Zmiana dostawcy, której nikt nie udokumentował. Dwa zestawy liczb, które się ze sobą nie zgadzają.
Wyceń takie ugrzęźnięcie porządnie, a okaże się, że boli nie opłata. Boli sezon premii, który spędzasz w oczekiwaniu na drugie podejście, podczas gdy półkę, na którą celowałeś, zapełnia ktoś, kto potrafił przedstawić dowody. To koszt utraconych korzyści, którego nikt nie wpisuje do arkusza, i zwykle jest większy niż cały wydatek pierwszego roku.
Naprawa jest nudna i tania: prowadź swoje liczby na bieżąco, żeby złożenie wniosku było eksportem, a nie wykopaliskami.
Gdzie w tym wszystkim jest aplikacja
Grown Like A Pro powstało na działającej farmie w Pensylwanii, która zdała certyfikację PA Preferred za pierwszym podejściem, a powodem nie była sprytna uprawa. Powodem było to, że liczby istniały już w dniu, w którym o nie poproszono.
Plan za $0 trzyma 8 tac naraz, nieograniczoną liczbę odmian i pełną ściągę, co wystarczy, żeby zbudować nawyk długo przed tym, zanim będzie czego dowodzić. Solo za $3.00 miesięcznie dokłada podstawową analitykę i eksport CSV, a tutaj liczy się właśnie eksport, bo arkusz z tym, co wysiałeś i co sprzedałeś, zamienia dwa tygodnie nadrabiania w jedno popołudnie. Grower kosztuje $12.99, a Pro $19.99 dla większych firm.
GLAP działa przez Google Play na Androidzie i w każdej przeglądarce. Wersja iOS jest w recenzji App Store.
Przelicz to na własnej farmie →Masz już wyznaczoną datę i potrzebujesz przygotowania? Przejdź dziesięciokrokową procedurę segregatora, dzienników i próbnego śledzenia partii → Zawiera układ przekładka po przekładce, listę dokumentów i odliczanie tydzień po tygodniu do wizyty.
Najczęstsze pytania
Czy mikroliście muszą mieć certyfikat, zanim można je sprzedawać?
Nie. W większości Stanów Zjednoczonych możesz sprzedawać mikroliście bez certyfikatu na targach, do restauracji i wprost do gospodarstw domowych. Nie możesz natomiast wydrukować słowa ekologiczne na opakowaniu, banerze ani w podpisie w menu, jeśli certyfikat na to nie pozwala. Wybór nie dotyczy więc legalności, tylko tego, które półki i które kontrakty się otwierają, oraz tego, czy premia cenowa pokonuje roczny wydatek dla kanałów, przez które faktycznie sprzedajesz.
Ile certyfikacja ekologiczna kosztuje małą farmę mikroliści w pierwszym roku?
Dla farmy robiącej poniżej dwustu tac tygodniowo pierwszy rok zwykle mieści się między $700 a $1,650: mniej więcej $200 do $400 opłaty za wniosek i $500 do $1,100 opłaty za pierwszy rok, skalowanej do przychodu brutto, plus opłata za dojazd do $150 u części audytorów. Program Dopłat do Kosztów Certyfikacji Ekologicznej USDA zwraca do 75 procent z limitem $750, co sprowadza kwotę netto gdzieś do $300 do $900. Odnowienie to $400 do $900 rocznie brutto albo $150 do $300 po dopłacie.
O ile więcej mogę policzyć, gdy mam certyfikat?
Premia jest stabilna od lat: mniej więcej 25 do 40 procent powyżej konwencjonalnej w detalu i 15 do 25 procent w hurcie. Etykieta zarabia najwięcej w detalu, bo kupujący podejmuje błyskawiczną decyzję przy stole pełnym podobnie wyglądających opakowań. Hurt płaci mniejszą premię, ale bierze wolumen, i to ta strona, gdzie certyfikacja częściej decyduje o tym, czy w ogóle złożysz ofertę.
Jak długo certyfikacja ekologiczna zwraca się sama?
Podziel wydatek netto pierwszego roku przez dodatkowy przychód brutto, jaki premia dokłada co miesiąc. W microGREEN FX, przy 90 do 120 tacach tygodniowo, średnia premia bliska 30 procent dołożyła mniej więcej $1,200 miesięcznie, a koszt pierwszego roku wrócił w 8. tygodniu. Farma sprzedająca ćwierć tego wolumenu czeka proporcjonalnie dłużej. Jeśli Twoja własna arytmetyka wychodzi poza pełny sezon, w tym roku lepiej wydać te pieniądze na coś innego.
Którzy kupujący faktycznie odmawiają współpracy z producentem bez certyfikatu?
Najtwardszy jest hurt spożywczy. Tamtejsi kupujący prowadzą teczkę zgodności na każdego dostawcę, a linii bez certyfikatu zwykle nie da się w ogóle wprowadzić, dlatego miejsce na półce przychodzi razem z papierami, a nie przed nimi. Restauracje, które piszą w menu słowo ekologiczne, potrzebują tego samego oparcia dla własnych deklaracji. Kontrakty instytucjonalne i szkolne często pytają wprost. Kupujący na targu, przeciwnie, pytają rzadko, czytają tabliczkę i decydują.
Kiedy jest za wcześnie na certyfikację?
Wtedy, gdy nikt z Twoich kupujących o to nie poprosił i żaden z docelowych kanałów tego nie wymaga. Jeśli wszystko, co uprawiasz, schodzi przez stół do ludzi, którzy znają Twoje nazwisko, premia jest realna, ale wolniejsza, a roczna opłata wychodzi z cienkiej marży. To samo dotyczy przeprowadzki w ciągu roku, bo certyfikacja idzie za firmą, a nie za Tobą. W międzyczasie prowadź swoje zapisy i certyfikuj się w tym miesiącu, w którym jakiś kanał postawi to jako warunek.
Dlaczego wnioski o certyfikat ekologiczny są odrzucane?
Prawie nigdy z powodu tego, jak prowadzona jest uprawa. Wnioski grzęzną, bo dowodu nie było pod ręką, gdy o niego poproszono: papiery na nakłady, których nikt nie zebrał, zmiana dostawcy w środku sezonu bez żadnego śladu, dane o sprzedaży, które nie zgadzają się z danymi o produkcji. Prawdziwym kosztem takiego ugrzęźnięcia nie jest opłata, tylko sezon premii, który spędzasz w oczekiwaniu na drugie podejście, podczas gdy konkurent wchodzi na półkę, której chciałeś.
Czy etykieta zmienia sposób, w jaki kupujący z Tobą negocjuje?
Zmienia bardziej rozmowę niż cenę. Producent bez certyfikatu argumentuje smakiem i świeżością, a to rzeczy subiektywne, o które się targuje. Producent z certyfikatem jest kupowany jako kategoria, a to krótsza rozmowa i twardsza liczba. Obniża to też ryzyko kupującego, bo Twój certyfikat jest dokumentem broniącym jego deklaracji, gdy ktoś ją podważy, a kupujący płacą trochę za to, że mają o jedną rzecz mniej do obrony.
Podsumowanie
Certyfikacja to decyzja sprzedażowa przebrana za rolniczą. Nie robi uprawy lepszą i nigdy nie miała tego robić. Legalizuje pewne słowo, wprowadza Cię do teczek, w których Cię nie było, i dokłada od jednej czwartej do jednej trzeciej w detalu za pracę, którą w większości już wykonujesz.
Odpowiedz więc na dwa pytania, a reszta wyniknie sama. Czy któryś kanał w moich planach na najbliższe dwa lata tego wymaga? I czy rok premii przy moim obecnym wolumenie pokrywa wydatek netto $300 do $900? Dwa razy tak i jest to jeden z lepszych zakupów dostępnych małej farmie. Dwa razy nie i jest to dobry pomysł na późniejszy rok, a czekanie nic nie kosztuje.