MICROGREENS-BUSINESS · DE BESLISSING
Is biologische certificering het waard voor microgreens? De kosten, de premie, de terugverdientijd. Los het op vanaf slechts $3 per maand.
Certificering verandert niets aan hoe je teelt. Het verandert wat je mag drukken en wie er van je mag kopen. Dit is dus een rekensom en geen teeltvraag: wat het kost aan kosten en aan uren, wat de premie oplevert, en hoe snel die twee elkaar treffen.
Je koopt een claim, geen werkwijze
De meeste kwekers die deze vraag stellen telen al zoals de norm het beschrijft. Geen herbiciden. Geen synthetische voeding. Schone inputs. Op de dag dat de goedkeuring binnenkomt hoeft er in de ruimte niets te veranderen.
Wat wel verandert is de woordenschat die je in het openbaar mag gebruiken en de deuren die die woordenschat opent. Zonder certificering mag je in je eigen woorden beschrijven hoe je teelt, maar het beschermde woord, of het USDA Organic-zegel, mag niet op een verpakking, een spandoek, een website of een prijslijst. Met certificering mag dat wel, en een groep afnemers die eerder onbereikbaar was wordt opeens een offerte waard.
Stel de vraag dus zoals een inkoper hem zou stellen. Welke van mijn klanten heeft hierom gevraagd? Is het eerlijke antwoord geen enkele, dan koop je een optie op toekomstige kanalen in plaats van een oplossing voor een probleem van vandaag. Dat is nog steeds een legitieme aankoop. Het is alleen een andere aankoop, en die verdient een ander bedrag.
Wat het kost aan kosten
Certificering betekent hier het National Organic Program van de USDA, het nationale biologische programma van de Verenigde Staten, uitgevoerd via door de USDA geaccrediteerde certificerende instanties. Tarieven verschillen per certificerende instantie en schalen mee met de bruto-omzet, dus een kwekerij met 90 trays per week en een kwekerij met 900 betalen niet hetzelfde. De bandbreedtes hieronder zijn representatief voor een klein microgreen-bedrijf onder de tweehonderd trays per week.
| Post | Bedrag | Toelichting |
|---|---|---|
| Aanvraagkosten | $200 tot $400 | Eenmalig, betaald bij indiening |
| Eerstejaarskosten | $500 tot $1,100 | Geschaald op de bruto-omzet |
| Reiskosten locatiebezoek | $0 tot $150 | Sommige inspecteurs factureren reistijd, andere nemen die voor eigen rekening |
| Totaal eerste jaar | $700 tot $1,650 | Voor eventuele vergoeding |
| Vergoeding kostendeling | tot -$750 | 75 procent van de uitgave, met een plafond van $750 |
| Netto eerste jaar | $300 tot $900 | Wat de meeste kleine kwekerijen er echt voor neerleggen |
| Jaarlijkse verlenging | $400 tot $900 | Voor vergoeding |
| Netto verlenging | $150 tot $300 | Na vergoeding, vanaf jaar twee |
De kostendelingsregeling is de post die de meeste beginnende kwekers volledig missen. Het is het USDA Organic Certification Cost Share Program, de federale regeling voor kostendeling bij de biocertificering. Je claimt hem achteraf bij je regionale landbouwdienst, zodra de goedkeuringsbrief en de betaalbewijzen bestaan, en de vergoeding komt meestal binnen zestig dagen binnen. Hem overslaan verdubbelt ruwweg wat het eerste jaar je kost, en daarmee is het de duurste administratie waar niemand je over vertelt.
Er hoort nog één getal in deze kolom en dat wordt makkelijk vergeten: verlengen is voor altijd. Dit is een abonnement, geen aankoop. Elke kwekerij die de som maakt hoort $150 tot $300 per jaar naast een jaarlijkse premie te leggen, en niet eenmalige kosten naast een eenmalige opbrengst.
Wat het kost aan uren
De tarieven zijn de zichtbare helft. De andere helft is je tijd, en kwekers vergeten die stelselmatig te beprijzen omdat er geen rekening voor binnenkomt.
De aanvraag zelf is het grootste blok: het plan schrijven, het onderbouwende materiaal verzamelen, de vragen afhandelen die terugkomen. Daarna zakt het weg in een onderhoudsgewoonte van minuten per dag in plaats van een project. Maar die eerste ronde is echt werk, en het valt precies op de avonden die je aan iets anders zou besteden.
Beprijs het dus zoals je elke klus zou beprijzen die je anders zou uitbesteden. Neem je eigen uurtarief, wees eerlijk over de avonden, en tel dat op bij de kostenkolom voordat je het naast de premie legt. Kwekers die die som overslaan zijn degenen die halverwege concluderen dat het hele ding een slechte deal is. Dat hoeft het niet te zijn. Ze hebben alleen één kant doorgerekend.
Hier is het compenserende feit. Bijna al dat werk is administratie die je toch al nodig had. De kwekerijen die het proces pijnloos vinden, zijn de kwekerijen die om hun eigen redenen al bijhouden wat ze planten en wat ze verkopen, en voor hen bestaat de uitgave vrijwel alleen uit de tarieven.
Wat de premie werkelijk waard is
Het getal ligt al jaren stabiel en het verschuift niet veel tussen regio's: 25 tot 40 procent boven conventioneel in retail, 15 tot 25 procent in de groothandel.
In retail verdient het label het meest, want een klant aan een tafel vol vergelijkbaar ogende zakjes oordeelt in een paar seconden en dan voert het woord het pleidooi voor je. De groothandel betaalt een dunnere premie maar koopt in volume, en dat is de kant waar certificering vaker bepaalt of je überhaupt een offerte mag uitbrengen dan wat die offerte bedraagt.
Bij microGREEN FX was de rekensom rechttoe rechtaan. Op 90 tot 120 trays per week leverde een gemiddelde premie van rond 30 procent ongeveer $1,200 per maand extra omzet op, direct, op hetzelfde gewas dat op dezelfde manier geteeld werd. De netto kosten van het eerste jaar waren in week 8 gedekt.
Draai je eigen versie van die regel voordat je aanvraagt. Neem je huidige maandomzet, tel 25 procent op bij het retaildeel en 15 procent bij het groothandelsdeel, en zet een heel jaar daarvan naast de netto eerstejaarskosten. Het antwoord zal in beide richtingen duidelijk zijn, en het is jouw antwoord en niet het mijne.
Welke klanten het eisen voordat ze kopen
Dit is het deel dat het voor de meeste kwekers beslist, en het heeft niets met de premie te maken.
- Supermarktgroothandel. De hardste eis van allemaal. Inkopers houden per leverancier een compliancedossier bij, en een ongecertificeerde regel kan vaak helemaal niet worden opgenomen. Schapruimte komt doorgaans mee met de papieren in plaats van ervoor.
- Restaurants die het woord op de kaart drukken. Hun claim rust op de jouwe. Een kok die die claim maakt heeft een leverancier nodig die een document kan overleggen, want de blootstelling ligt bij de keuken.
- Institutionele en contractafnemers. Scholen, ziekenhuizen en cateraars werken met inkoopregels die geschreven zijn door iemand die de kwekerij nooit bezoekt. Het vakje wordt aangevinkt of de inschrijving gaat niet door.
- Verzamelaars en food hubs. Veel van hen voeren gemengde voorraad en bundelen alleen gecertificeerde partijen tot een gecertificeerde lijn, waarmee jouw certificering hun assortiment wordt.
- Marktbezoekers. De uitzondering. Zij vragen er zelden naar, zij taxeren je in persoon en beslissen, en een goed gesprek aan de kraam doet veel van hetzelfde werk.
Bij microGREEN FX hadden twee van de grootste restaurantklanten en de supermarktgroothandel zonder certificering helemaal niet gekocht. Dat is de echte drempel: niet de extra centen per verpakking, maar de vraag of de grootste orders op je lijst juridisch voor je beschikbaar zijn.
Voor wie het nog niet loont
Er zijn situaties waarin de som tegen certificering uitvalt, en geen daarvan gaat over hoe goed je teelt.
De eerste is een kwekerij die volledig over een tafel verkoopt. Als elke dollar komt van mensen die je naam kennen, dan is de premie echt maar komt hij traag binnen, verpakking voor verpakking, en de jaarlijkse verlenging komt uit een dunne marge. Er is geen haast. De klanten die op vertrouwen kopen wachten niet op een document.
De tweede is een kwekerij die op het punt staat te verhuizen. Certificering volgt de onderneming en de ruimte waarin die plaatsvindt, dus een ruimte certificeren die je binnen twaalf maanden verlaat betekent tweemaal voor hetzelfde werk betalen.
De derde is een kwekerij waarvan het groeiplan door geen enkel kanaal loopt dat het eist. Zijn de komende twee jaar meer marktdagen en meer abonnementen bij huishoudens, dan koopt het geld een iets betere prijs in plaats van een nieuwe deur, en er zijn goedkopere manieren om een betere prijs te kopen.
Niets daarvan is een oordeel over de kweker. Het is een oordeel over de kanaalmix in dit specifieke jaar, en mixen verschuiven. Houd je administratie draaiend, kijk welke afnemers erom beginnen te vragen, en certificeer in de maand dat een van hen er een voorwaarde van maakt. Dat is een beslissing over waar je verkoopt, nooit over of je er klaar voor bent.
Wat het label verandert aan hoe een inkoper je behandelt
De premie is het voor de hand liggende effect. Het subtielere effect duikt op in de onderhandeling.
Een ongecertificeerde kweker pleit op smaak, versheid en het verhaal van de kwekerij. Dat zijn echte voordelen en ze zijn ook volledig subjectief, waardoor elk gesprek over prijs weer bij nul begint. Een gecertificeerde kweker wordt gekocht als categorie. Het gesprek is korter, het getal steviger, en de vergelijking gaat tegen andere gecertificeerde leveranciers in plaats van tegen het goedkoopste op de vrachtwagen.
Het verplaatst ook risico. Jouw certificering is het document dat een inkoper tevoorschijn haalt als iemand zijn claim in twijfel trekt, dus je haalt iets van zijn zorgenlijst af. Inkopers betalen daar iets voor, en belangrijker nog: ze blijven. Weggaan bij een leverancier die al in het compliancedossier zit kost hun werk, en dat is een stille vorm van loyaliteit die je gratis krijgt.
Waarom aanvragen stranden
Vrijwel nooit vanwege de manier waarop het gewas geteeld wordt. Aanvragen stranden omdat het bewijs er niet lag op de dag dat erom gevraagd werd. Papieren die nooit verzameld zijn. Een leverancierswissel die niemand vastlegde. Twee reeksen cijfers die niet met elkaar kloppen.
Beprijs zo'n stilstand goed en dan doen de kosten niet het pijnlijkste werk. Het is het seizoen aan premie dat je kwijt bent terwijl je op een tweede poging wacht, terwijl het schap waarop je mikte wordt gevuld door iemand die het bewijs wel kon overleggen. Dat zijn de gemiste kansen die niemand in de spreadsheet zet, en ze zijn meestal groter dan de hele uitgave van het eerste jaar.
De oplossing is saai en goedkoop: houd je eigen cijfers gaandeweg bij, zodat aanvragen een export wordt in plaats van een opgraving.
Waar de app in past
Grown Like A Pro is gebouwd op een werkende kwekerij in Pennsylvania die in één keer slaagde voor de certificering PA Preferred, en de reden dat het lukte was geen slimme teelt. Het was dat de cijfers al bestonden op de dag dat erom gevraagd werd.
Het $0-abonnement houdt 8 trays tegelijk vast met onbeperkte variëteiten en de volledige spiekbrief, en dat is genoeg om de routine op te bouwen lang voordat er iets te bewijzen valt. Solo voor $3.00 per maand voegt basisanalyses en CSV-export toe, en die export is hier het onderdeel dat telt, want een spreadsheet van wat je plantte en wat je verkocht maakt van twee weken bijwerken één middag. Grower is $12.99 en Pro is $19.99 voor grotere bedrijven.
GLAP draait in Google Play voor Android en in elke browser. De iOS-build ligt bij de App Store ter beoordeling.
Maak de som voor je eigen kwekerij →Datum al geprikt en op zoek naar de voorbereiding? Volg de procedure in tien stappen voor de map, de logboeken en de traceeroefening → Die bevat de indeling per tabblad, de documentenchecklist en de aftelling per week naar het bezoek.
Veelgestelde vragen
Moeten microgreens gecertificeerd zijn voordat je ze mag verkopen?
Nee. In het grootste deel van de Verenigde Staten mag je ongecertificeerde microgreens verkopen op markten, aan restaurants en rechtstreeks aan huishoudens. Wat je niet mag is het woord biologisch drukken op een verpakking, een spandoek of een menuvermelding, tenzij de certificering dat toestaat. De keuze gaat dus niet over legaliteit, maar over welke schappen en welke contracten opengaan, en over de vraag of de prijspremie de jaarlijkse uitgave verslaat in de kanalen waar jij daadwerkelijk verkoopt.
Wat kost biologische certificering een kleine microgreen-kwekerij in het eerste jaar?
Voor een kwekerij die onder de tweehonderd trays per week draait, komt het eerste jaar meestal uit tussen $700 en $1,650: ruwweg $200 tot $400 aanvraagkosten en $500 tot $1,100 aan eerstejaarskosten, geschaald op de bruto-omzet, plus reiskosten tot $150 bij sommige inspecteurs. Het USDA Organic Certification Cost Share Program vergoedt tot 75 procent met een plafond van $750, waarmee het netto rond $300 tot $900 uitkomt. Verlenging kost bruto $400 tot $900 per jaar, of $150 tot $300 na de vergoeding.
Hoeveel meer kan ik vragen zodra ik gecertificeerd ben?
De premie ligt al jaren stabiel: ruwweg 25 tot 40 procent boven conventioneel in retail, en 15 tot 25 procent in de groothandel. In retail verdient het label het meest, want de klant maakt in een paar seconden een oordeel aan een tafel vol vergelijkbaar ogende zakjes. De groothandel betaalt een dunnere premie maar koopt volume, en dat is de kant waar certificering vaker bepaalt of je überhaupt een offerte mag uitbrengen.
Hoe lang duurt het voordat biologische certificering zichzelf terugverdient?
Deel de netto uitgave van het eerste jaar door de extra bruto-omzet die de premie elke maand oplevert. Bij microGREEN FX, met 90 tot 120 trays per week, leverde een gemiddelde premie van rond 30 procent ongeveer $1,200 per maand op en waren de eerstejaarskosten in week 8 terugverdiend. Een kwekerij die een kwart van dat volume verkoopt, wacht evenredig langer. Loopt jouw eigen som verder dan een volledig seizoen, dan is het geld dit jaar beter aan iets anders besteed.
Welke afnemers weigeren echt zaken te doen met een ongecertificeerde kweker?
De supermarktgroothandel is het strengst. Inkopers houden daar per leverancier een compliancedossier bij en een ongecertificeerde regel kan meestal helemaal niet worden opgenomen, en daarom komt schapruimte doorgaans mee met de papieren in plaats van ervoor. Restaurants die biologisch op de kaart zetten hebben dezelfde onderbouwing nodig voor hun eigen claim. Institutionele contracten en schoolcontracten vragen er vaak ronduit om. Marktbezoekers vragen er daarentegen zelden naar, die lezen het bordje en beslissen.
Wanneer is het te vroeg om te certificeren?
Wanneer geen van je afnemers erom heeft gevraagd en geen van je beoogde kanalen het eist. Verkoop je alles wat je teelt over een tafel aan mensen die je naam kennen, dan is de premie echt maar traag, en de jaarlijkse kosten komen uit een dunne marge. Hetzelfde geldt als je binnen het jaar verhuist, want de certificering volgt de onderneming en niet jou. Houd ondertussen je administratie bij en certificeer in de maand dat een kanaal er een voorwaarde van maakt.
Waarom worden biologische aanvragen afgewezen?
Bijna nooit vanwege de manier waarop het gewas geteeld wordt. Aanvragen stranden omdat het bewijs niet klaarlag toen erom gevraagd werd: papieren van inputs die niemand verzamelde, een leverancier die halverwege het seizoen werd gewisseld zonder enig spoor, verkoopcijfers die niet kloppen met productiecijfers. De echte kostenpost van zo'n stilstand zijn niet de kosten, maar het seizoen aan premie dat je wachtend op een tweede poging kwijt bent terwijl een concurrent op het schap belandt dat jij wilde.
Verandert het label hoe een inkoper met je onderhandelt?
Het verandert het gesprek meer dan de prijs. Een ongecertificeerde kweker pleit op smaak en versheid, en dat is subjectief en dus onderhandelbaar. Een gecertificeerde kweker wordt gekocht als categorie, wat een korter gesprek en een steviger getal oplevert. Het verlaagt ook het risico voor de inkoper, want jouw certificering is het document dat hun claim verdedigt als iemand ernaar vraagt, en inkopers betalen iets voor één zorg minder.
De kern
Certificering is een verkoopbeslissing in teeltkleren. Het maakt het gewas niet beter en dat was ook nooit de bedoeling. Het maakt een claim legaal, zet je in dossiers waar je nog niet in zat, en voegt in retail een kwart tot een derde toe voor werk dat je grotendeels al doet.
Beantwoord dus twee vragen en de rest volgt. Vereist enig kanaal in mijn plannen voor de komende twee jaar dit? En dekt een jaar premie op mijn huidige volume een netto uitgave van $300 tot $900? Twee keer ja en het is een van de betere aankopen die een kleine kwekerij kan doen. Twee keer nee en het is een goed idee voor een later jaar, zonder dat wachten je iets kost.